Çukurambar Mh. Budapeşte Cd. 33/A Çankaya/ANKARA
0312 220 04 06 0541 287 75 76
 • Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrasında

  Yapabilirsiniz?

  ? Ameliyatınızın 2.günü yaranızın üzerindeki, dikişlerinizi örten pansumanı çıkarabilirsiniz. ? Normal beslenme düzeninizi kesinlikle uygulayabilirsiniz. ? Size verilen ağrı kesicileri gerek duyduğunuz zaman ?belirlenen dozu aşmamak kaydıyla? alabilirsiniz. ? Günlük fiziksel aktivitenizi kısıtlamayabilirsiniz.

  Lütfen yapınız?

  ? Ameliyat sonrası evinize döndüğünüzde 24 saat için size eşlik edecek bir yakınınız olmasını sağlayınız. ? Başka bir hastalık nedeniyle kısıtlama yoksa belli ölçüde yürüyüş yapınız. ? Ameliyat sonrası ilk 48 saatte bol bol su ve sıvı içecekler içiniz. ? Herhangi bir yakınmanız veya anormal olduğundan şüphelendiğiniz bir durum tespiti halinde doktorunuzu arayınız.

  Lütfen yapmayınız!!!

  ? Erken dönemde ağırlık kaldırmayınız! ? Size reçete edilen ağrı kesicileri alırken yetersiz alımından kaçınınız! ? Kabızlığa yol açacak şekilde beslenmeyiniz! (Diyet tanımı için doktorunuza danışabilirsiniz) ? Her cerrahi müdahale sonrasında bekleneceği gibi, yaranızda hafif sertlik, hassasiyet ve yara çevresinde sınırlı morluklar veya şişkinlikler olabilir; lütfen telaşlanmayınız!

  HASTANEDEN ÇIKIŞ

  Günlük cerrahi planlanan hastalar ameliyatı takiben aynı gün içinde hastaneden ayrılabilirler. Lokal anestezi ile yapılan ameliyatlar sonrasında bu süre genelde 2-3 saattir. Yaşlı ve yandaş sistemik hastalığı olan hastalar için biraz daha uzun bir süre gözlem gerekebilmektedir. Genel anestezi alan hastalar geceyi hastanede geçirebilir veya isterlerse yaklaşık 4-6 saatlik bir süreyi takiben evlerine dönebilmektedir.

  AĞRI

  Ameliyatınızı lokal anestezi ile olduysanız kullanılan maddenin ağrıyı bloke eden etkisi ameliyat sonrasındaki yaklaşık 6 saat boyunca sürecektir. Ağrı veya rahatsızlık hissetmeye başlamanız halinde size reçete edilen ağrı kesici ilacı kullanmaya başlamalısınız. Genel anestezi ile ameliyat olan hastalarda ise uyanmalarını takiben hemen ağrı duyulmaya başlar. Bu nedenle, hastanedeyken damardan veya kalçadan ağrı kesici yapılır. Ağızdan su almak mümkün olunca ağrı kesicilere tablet formunda devam edilebilir.

  AKTİVİTE

  Göbek fıtığı onarımı sonrasında fiziksel aktivitenizi önemli ölçüde kısıtlamanızı gerektirecek bir durumun ortaya çıkması beklenmez. Sizi kısıtlayacak faktör, hareket sırasında duyabileceğiniz ağrının şiddetidir. Bu nedenle, lütfen bedeninizin sesinin dinleyiniz ve ağrı duymanıza yol açan hareketlerden bir süre daha kaçınınız. Fıtığınızın onarımı için kullanılan plastik yamanın fiziksel aktivite ile yırtılması veya yerinden çıkması mümkün değildir; böyle bir kaygı taşımayınız. Bizim önerimiz ameliyattan sonra sürekli yatmanız değil, aksine yürüyüş yapmanızdır; bunun erken iyileşmenin ve ağrıyı kontrol etmenin iyi bir yolu olduğu kanıtlanmıştır.

  ARABA KULLANMAK

  Ameliyattan sonra hastaneden çıkarken ve ilk 72 saat süresince araba kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz. Bu, ağrıya yol açmasının ötesinde can ve mal güvenliğini de tehlikeye atacak bir davranış olacaktır. Kendinizi araba kullanmak için hazır hissettiğinizde sürücü koltuğuna oturunuz; arabanın motorunu çalıştırmadan gaz, fren ve debriyaj pedallarına önce yavaş ve hafif bir şekilde, sonrasında ise ani hareket yapmanızı gerektiren bir durumdaymış gibi sert olarak basınız. Ağrı hissetmiyorsanız araba kullanmanızda bir sakınca yok demektir. Aksi takdirde lütfen araba kullanmak için bir süre daha bekleyiniz. [Genelde önerilen bekleme süresi 7-10 gündür. Bu sürenin binek araçlar için olduğunu hatırlatırız. Araç tipindeki ağırlaşma halinde sürenin daha uzun tutulması gerekir.]

  GİYSİ SEÇİMİ

  Kendinizi rahat hissettiğiniz herhangi bir giysiyi kullanmanızda sakınca yoktur. Bol ve rahat eşofman, pantolon veya bayanlar için etek giyilmesi halinde daha rahat etmek mümkündür. Lütfen, pantolon veya etek kemer ya da lastik kısmının göbek üzerine denk gelmemesine dikkat ediniz.

  İŞE DÖNÜŞ

  Kendinizi iyi hissettiğiniz zaman işinize dönebilirsiniz. Bu konuda basit bir rehber olarak ?Hafif, masabaşı, yönetici pozisyonunda meslek için 1-2 hafta, orta düzeyde bedensel güç gerektiren işler için 2-3 hafta ve ağır işler için de 3-4 haftalık? istirahat süresi yeterli görülmektedir.

  TAVSİYE ALMAK

  Lütfen arkadaş, dost ve akraba çevrenizden ameliyat sonrası dönemle ilgili tavsiye almaktan kaçınınız. İyi niyetli yaklaşımların yanlış bilgilendirme ve hatalı önlem alma gibi olumsuz sonuçlara yol açabileceğini hatırlatmak isteriz. Doktorunuzun verdikleri dışında, tavsiye edilen veya bir başkası tarafından kullanıldığında iyi geldiği söylenen herhangi bir ilaç almayınız.

  BAZI YAKINMALAR

  Her cerrahi müdahaleyi takiben bekleneceği gibi, fıtık ameliyatınızdan sonraki ilk birkaç gün süresince bazı yakınmalarınızın ve rahatsızlık hissinin olması doğaldır. Bu durum özellikle ameliyattan hemen sonraki iki üç sabah uyandığınızda belirgin olabilir. Ayağa kalkıp hafif bir yürüyüş yapmanız halinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Kahvaltınızı takiben, hâlâ gerek duyuyorsanız, size verilen ağrı kesici bir tablet kullanabilirsiniz. Yaranızda hissedeceğiniz rahatsızlık hissinin artış gösterebileceği bazı durumlar bilmenizde yarar olduğunu düşünüyoruz: Yatar pozisyondan doğrulmaya çalışırken, bir taraftan diğer tarafa dönerken, öne eğilirken ve doğrulurken, öksürme, hapşırma ve gülme sırasında. Yaranızda ve göbek çevresinde hafif şişlikler olabilir. Bu sorun büyük fıtıklarda daha belirgin olup, hastanın kişisel yanıtına göre 2 gün ile 2 hafta arasında bir sürede düzelecektir. Aynı şekilde, bazı morluklar da görebilirsiniz; bunlar da zamanla solarak 3 haftada tamamen kaybolacaktır. Kabızlık, cerrahi girişim sonrasında size sıkıntı verebilecek bir sorundur. Bunu, bol su ve taze meyve suyu içerek, sebze ve meyve tüketerek aşabilirsiniz. Kronik kabızlık sorununuz varsa bunu lütfen doktorunuzla paylaşınız. Reçetenize bu soruna yönelik bazı yumuşatıcılar eklenebilir.

  REÇETE

  Her ne kadar, göbek fıtığı ameliyatı sonrasında hastaların büyük çoğunluğu ilk 48 saatten sonra ağrı kesici alma ihtiyacı hissetmeseler de, hastaneden ayrılırken size verilecek reçeteyi doktorunuzla görüşmeniz yararlı olacaktır. Başka herhangi bir rahatsızlığı, ilaç alerjisi ya da tahammülsüzlüğü olmayan hastalar için reçetede yer alacak ilaç bir analjezik±anti-inflamatuar olacaktır (ağrı kesici±yangı önleyici). Özel durumlarda bu ilaçların farklı türleri ve formları verilebilir; bazı hastalar tercihen Batı dünyasında daha sık kullanılan suppozituar (fitil) türü ağrı kesicileri kullanabilirler. İlaç alerjilerinizi veya tahammülsüzlüklerinizi, kanıtlanmış mide hastalığınız ya da yanmanız olup olmadığını, hipertansiyon, şeker hastalığı, böbrek veya karaciğer hastalığınızı gerek ilk muayeneniz sırasında dosyanız doldurulurken gerekse ameliyat sonrasında reçeteniz yazılırken mutlaka doktorunuza bildiriniz.

  PANSUMAN

  Ameliyat sonrasındaki pansumanınız iki şekilde olabilir. Bunlardan biri, en yaygın seçenek olarak kullanılan gazlı bezle pansuman olup ameliyattan sonraki 24-48 saat boyunca kuru olarak tutulması uygundur. Bu süreden sonra pansumanı çıkararak duş alabilirsiniz. Arzu ederseniz, kendinizi daha güvende hissettirecekse, tarafımızdan size verilecek yedek pansuman malzemesi ile yaranızı tekrar örtebilirsiniz. Diğer pansuman türü, şeffaf film şeklindeki kendiliğinden yapışan malzeme ile yapılır. Bu malzemeyi de 24-48 saat sonra kaldırabileceğinizi gibi, pansumanınız dururken de ılık duş yapabilirsiniz. Pansumanınızı kaldırmanızı takiben yaradan kanlı veya başka vasıfta hafif bir akıntı görmeniz halinde yara üzerine 10 dakika kadar baskı uygulayınız. Bu akıntı büyük olasılıkla sonlanacaktır. Ancak ciddi bir akıntı veya kişisel şüphenizin sürmesi halinde hemen doktorunuzu arayınız.

  DREN

  Bazı vakalarda ameliyat bölgesine dren (ince bir tüp) konarak birikecek kan ve serumun dışarı alınması yoluna gidilmektedir. Bu dren kapalı ve şeffaf bir rezervuara bağlanır. Orada toplanan sıvı belli aralıklarla boşaltılarak miktarı kaydedilir. Dren genelde 24 saat sonra (en geç 72 saat) doktorunuz tarafından çıkarılmaktadır.

  ENFEKSİYON

  Acil şartlarda yapılmayan göbek fıtığı onarımlarını takiben yara enfeksiyonu görülmesi nadir bir durumdur. Bununla birlikte bazı hastalarda yara enfeksiyonu görülmesi mümkündür. Temel bilgi olarak, bağışıklığı zayıf, şeker hastalığı veya başka bir sistemik rahatsızlığı olan, belli bazı ilaçları kullanan hastalarda enfeksiyon gelişmesi olasılığı biraz daha yüksektir. Yara enfeksiyonu gelişmesi halinde sizi uyaracak belirtiler, kızarıklık, ısı artışı, şişlik ve hassasiyettir. Bunlar, genellikle, ameliyattan sonraki 3 günü takiben ortaya çıkar. Bu durumda lütfen doktorunuzla irtibat kurunuz. Doktorunuz yaranızı bizzat görerek gerekli tedaviyi yönlendirecektir.

  GÖBEK ÇUKURU

  Göbek fıtığı ameliyatlarında doğal göbek çukuru çoğunlukla korunabilmektedir. Özellikle ilk kez ameliyat olan hastalarda bu sorun olmamaktadır. Ancak çok büyük göbek fıtıkların, deride ileride derecede gevşeme, incelme gerçekleşmiş veya yara açılış olması halinde göbek ve çevresindeki bir miktar derinin çıkarılması zorunlu hale gelebilir. Bu durumlarda da içeriden konacak dikişlerle yeni bir göbek oluşturulmasına çalışılır. Göbek çukuru doğal yapısı gereği terli ve nemli kalmaya müsait bir bölge olduğu için buranın ameliyat sonrasında kuru tutulması ve temiz bakılması önem arz eder. Ayrıca, gerek doğal gerekse yapay göbek çukurunun daha estetik bir şekilde iyileşmesi için çukurluğa yerleştirilen küçük bir steril gaz bir süre burada tutulur. Doktorunuz size bu konuda daha geniş bilgi verecektir.

  DİKİŞLER

  Ameliyat kesileri genellikle kendiliğinden kaybolabilen gizli dikiş tekniği ile kapatılmaktadır. Bu nedenle, doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe dikiş aldırmak için başvurmanıza gerek yoktur. Dış dikiş konmuş olması halinde ise dikişiniz ameliyattan 1 hafta sonra doktorunuz tarafından alınacaktır.

  KONTROL MUAYENESİ

  İlk kontrol gününüzü doktorunuz size söyleyecektir (genelde 2.gün). Herhangi bir yakınmanız olmaması halinde kontrol muayenesi için randevu almanıza gerek yoktur. Bununla birlikte, dilediğiniz zaman doktorunuzdan kontrol muayenesi randevusu talep edebilirsiniz. Mesleki ve bilimsel anlamda hasta takip planımızda, ameliyat ettiğimiz hastalarımızı 1., 6. ve 12. aylarda görerek medikal kayıtlarını sürdürme eğilimindeyiz. Zamanınız uygunsa, doktorunuzun bu tarihlerde sizi görmekten mutluluk duyacağını bilmenizi isteriz.

  DİYET

  Ameliyat sonrasında normal beslenme düzeninizi dönmeniz için herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Sadece, lokal anestezi ile yapılan ameliyatları takiben ilk 48 saat süresince alkollü içkileri kullanmamanız önerilir. Genel anestezi sonrasında bu sürecin daha uzun tutulması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

  ANESTEZİ SONRASI

  Ameliyatınız sırasında kullanılan anestezi tipine göre bazı yan etkilerin görülmesi muhtemeldir. Bunlar genellikle ameliyatı takiben ilk 24 saat içinde ortaya çıkmaktadır. Baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, baygınlık hissi, uyku hali ve halsizlik hafif olmaları halinde doğal kabul edilecek yan etkilerdir. Orta ve şiddetli hissedilen yan etkiler için lütfen doktorunuzu arayınız. Ciddi baş dönmesi ve baygınlık hissetmeniz halinde önce yere uzanarak ayaklarınızı bir koltuk veya sandalye yüksekliğine kaldırınız. Daha sonra siz veya bir yakınınız vasıtasıyla doktorunuzla telefon bağlantısı sağlayınız. Genel anestezi sırasında nefes borusuna yerleştirilen solunum tüpü boğaz ağrısına neden olabilir. Yine genel anestezi sırasında ameliyat masasında yatış kas ağrılarına yol açabilir. Genel anesteziyi takiben 24 saat süreyle: ? Alkol almayınız ? Sigara içmeyiniz ? Mutfak işi yapmayınız ? Elektrikli alet kullanmayınız ? Belge imzalamayınız Genel anesteziyi takiben 72 saat süreyle: ? Araba kullanmayınız ? Motosiklete binmeyiniz ? Bisiklet kullanmayınız ? Denize girmeyiniz ? Ata binmeyiniz