Çukurambar Mh. Budapeşte Cd. 33/A Çankaya/ANKARA
0312 220 04 06 0541 287 75 76
 • HANGİ AMELİYAT YÖNTEMİNİ TERCİH ETMELİYİM?

  AÇIK AMELİYET - KAPALI AMELİYAT

  Kasık fıtığı ve göbek fıtığı tedavisi için çok sayıda ameliyat seçeneği mevcuttur. Bu seçenekler genel olarak iki başlık altında toplanmaktadır. Açık ameliyatlar ve kapalı ameliyatlar?

  Her iki ameliyat yönteminde de sentetik yama ile gerginliksiz onarım yapılmaktadır (prostetik onarım). Yama kullanımını tercih etmeyen hastalarda, bireyin kendi dokularını kullanarak yapılacak onarım (otojen onarım) yani güçlendirme ise sadece açık yaklaşımla mümkündür.

  Bugün için bilimsel kanıtlar yama ile yapılan onarımların dikiş onarımlarına göre daha az tekrarlama riski ve daha konforlu bir hayat sağladığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, yama konusunda aşırı kaygı duyan bireyler için Shouldice doku onarımı uygun ve etkin bir seçenektir. Ancak günümüzde yama uygulamalarının yaygınlığı nedeniyle genel cerrahi uzmanlık öğrencileri artık inguinal bölge anatomisini kasık bölgesi tabanını açmadan yaptıkları için Shouldice onarımı iyice kaybolmakta ve çok az uzman tarafından yapılabilmektedir. Kasık tabanını yani fasya transversalisi açmadan yapılacak doku onarımları ise yüksek nüks oranına sahiptir ve Shouldice onarımından daha az güvenilir oldukları bilimsel yayınlarda ortaya konmuştur.

  Aşağıdaki, bilimsel kanıt düzeyi çok yüksek olan yayın açık kasık fıtığı onarımlarında yama tekniğinin doku dikiş yöntemlerine göre üstün olduğu belirtilmektedir.

  Aşağıdaki, bilimsel kanıt düzeyi çok yüksek olan yayın Shouldice ameliyatının açık doku dikişi ile kasık fıtığı onarımları içinde en iyi teknik olduğunu belirtilmektedir.

  Gerek Shouldice gerekse açık yama onarımının avantajlarından biri lokal anestezi ile yapılabilmeleridir. Genel anestezi gerektiren kapalı (laparoskopik/endoskopik) ameliyatlar da çok etkin yöntemlerdir.
  Açık yama onarımları içinde en yaygın kullanılanı Lichtenstein onarımıdır. Kasık arka duvarı açılmadan yapılan bu ameliyat hızlı, etkin ve güvenilirdir. Yüzeyel bir planda yapıldığı için komplikasyon ve komşu organ yaralanması riski çok düşüktür

  Fıtık karın içinden kaynaklanan bir hastalık olduğu için yamanın karın içinden konmasının daha etkin olacağı görüşü teorik anlamda değer kazanmış olmakla birlikte cerrahi pratikte açık ve kapalı ameliyatlar arasında tekrarlama riski açısından fark bulunmamaktadır. Zira insan bedeni çok dinamik bir yapı olup yamanın karın içine ya da dışına konmasından daha önemli olabilecek etkenler hastalığın tekrarlamasına yol açabilmektedir. Ancak uzman ellerde yapılan açık ve kapalı ameliyatlarda tekrarlama riski çok çok düşüktür.