Çukurambar Mh. Budapeşte Cd. 33/A Çankaya/ANKARA
0312 220 04 06 0541 287 75 76
 • Muayene - Fıtık Cerrahisi - Ankara Fıtık Merkezi

  Muayene - Fıtık Cerrahisi - Ankara Fıtık Merkezi

  Yazıyı Oku

  Kasık ve Göbek Fıtığı Tedavisinde Hangi Ameliyat Yöntemi - Fıtık Cerrahisi

  Kasık ve Göbek Fıtığı Tedavisinde Hangi Ameliyat Yöntemi - Fıtık Cerrahisi

  Yazıyı Oku

  Fıtık ameliyatında yama kullanım

  Fıtık ameliyatında yama kullanım

  Yazıyı Oku

  Kasık Fıtıkları - Fıtık Cerrahisi

  Kasık Fıtıkları - Fıtık Cerrahisi

  Yazıyı Oku

  Perfect Local Anesthesia for Inguinal Hernia Repair

  Perfect Local Anesthesia for Inguinal Hernia Repair

  Yazıyı Oku

  Yüksek riskli hastalar

  90 yaşında Fıtık Ameliyatı olan hastamız. Sünnet olacak yavrularımız için yaptığımız hazırlığı görüp kıskanan FITIK AMELİYATI olan hastamız Turan Amca, yaptığı espirilerle.

  Yazıyı Oku

  Ameliyat Sonrası Kronik Ağrı

  Bu güzel gelişmeden bir süre sonra ise yeni bir sorun ortaya çıktı. Yama onarımı yapılan hastalarda ameliyat sonrasında orta ve uzun vadede ağrı olduğu ifade edilmeye başlandı. Bu sorun hernioloji terminolojisine kronik ağrı (chronic pain) olarak girdi.

  Yazıyı Oku

  Ankara Fıtık Merkezi

  Ankara Fıtık Merkezi (AFM), ülkemizin fıtık tedavisine özel ilk sağlık kuruluşu ve kendi fiziki mekânına sahip tek fıtık merkezidir. AFM başkentin hızlı gelişen semtlerinden Çukurambar?ın en sakin caddesinde yer almaktadır.

  Yazıyı Oku

  Çocuk Fıtıkları

  Fıtık, karın içi organ ve dokularının karın duvarındaki zayıf bir bölgeden dışarı çıkması olarak tanımlanır.Bebek anne karnında gelişirken karın içini döşeyen zardan eldiven parmağı gibi bir çıkıntı kasık kanalından dışarı uzanır.

  Yazıyı Oku

  Fıtık Ameliyatları

  Karın duvarı fıtıkları içinde her fıtık tipinin ameliyatı farklı olmakla birlikte onarımın temel ilkeleri birbirine benzerlik gösterir. Öncelikle fıtık kitlesi/kesesi bulunarak çıkmış olduğu açıklıktan içeriye, karın boşluğuna geri gönderilir. Daha sonra söz konusu açıklığın güvenilir bir şekilde kapatılması, karın duvarındaki zayıf bölgenin güçlendirilmesi sağlanır.

  Yazıyı Oku

  Fıtık Bilimi ?Hernioloji? Nedir?

  Günümüzde tıp alanının geniş uzmanlık dallarında spesifikleşme (üst ihtisas, yan dal uzmanlığı) hekimlerin daha çok tercih ettiği bir mesleki pratik haline gelmiştir. Buna paralel olarak, hastalar ve hasta yakınları da dahili ya da cerrahi hastalıkların tedavisi için o konuda spesifik çalışan hekimlere daha sık başvurmakta, her konunun uzmanını aramaktadır.

  Yazıyı Oku

  Fıtık Nedir ?

  Her hastalığın tedavisi, bireyin hastalığının farkına varmasıyla başlar. Fıtık, karın duvarının farklı bölgelerinde yırtık ya da delik oluşması ve karıniçi organlarının ve dokularının karın zarı tarafından oluşturulan bir kese içinde buradan dışarı doğru çıkıp derialtında belirginleşmesidir.

  Yazıyı Oku

  Fıtık Tipleri

  Genel cerrahinin alanına giren fıtıklar, karın duvarının doğal açıklıklarından veya sonradan zamanla zayıflayan bölgelerden gelişir. Geçirilmiş ameliyatların yerlerinde de fıtık ortaya çıkabilir. Bu fıtıklara kesi fıtığı, insizyonel herni (incisional hernia) veya postoperatif fıtık denmektedir.

  Yazıyı Oku

  Fıtık ve Cinsel Yaşam

  Büyük karın duvarı fıtıkları gerek erkek gerekse kadın hastaların cinsel yaşamını etkileyebilmektedir. Bu sorun birkaç şekilde ortaya çıkabilir. Öncelikle, büyük karın duvarı fıtıkları şekil bozukluğu nedeniyle cinsel ilişkiye izin vermeyebilirler.

  Yazıyı Oku

  Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrasında

  Ameliyatınızın 2.günü yaranızın üzerindeki, dikişlerinizi örten pansumanı çıkarabilirsiniz. ? Normal beslenme düzeninizi kesinlikle uygulayabilirsiniz.

  Yazıyı Oku

  HANGİ AMELİYAT YÖNTEMİNİ TERCİH ETMELİYİM?

  Kasık fıtığı ve göbek fıtığı tedavisi için çok sayıda ameliyat seçeneği mevcuttur. Bu seçenekler genel olarak iki başlık altında toplanmaktadır. Açık ameliyatlar ve kapalı ameliyatlar?

  Yazıyı Oku

  Kasık Ağrısı Nedenleri

  Kasık, bedenin üç ayrı bölümünün kavşağı olan önemli bir anatomik bölgedir. Karın, kalça ve uyluğun (bacak üst bölümü) kesişme noktası olan kasık bölgesinin anatomisi de oldukça karmaşıktır. Bu nedenle, kasık ağrılarının ayırıcı tanısı bazen çok güç olabilir; zira, her 3 bölümden kaynaklanan rahatsızlıkların ağrıları da kasıkta hissedilebilir.

  Yazıyı Oku

  Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrasında

  Ameliyatınızın ertesi günü yaranızın üzerindeki, dikişlerinizi örten pansumanı çıkarabilirsiniz. ? Normal beslenme düzeninizi kesinlikle uygulayabilirsiniz

  Yazıyı Oku

  Lokal Anestezi ile Ameliyat

  Lokal anestezi, vücudun sadece o bölgesinin uyuşturulması ile cerrahi müdahaleye ve ameliyata olanak sağlayan bir anestezi tipidir. Özellikle ameliyat sırasında uyutulmayı istemeyen kişiler ve yandaş sistemik sorunları (kalp, akciğer, diabet) olan hastalar için ideal anestezi tipidir.

  Yazıyı Oku

  NEDEN FITIK MERKEZİ

  Ankara Fıtık Merkezi (AFM) ülkemizin fıtık tedavisine özel ilk sağlık kuruluşu ve kendi fiziki mekânına sahip tek fıtık merkezidir.AFM başkentin hızlı gelişen semtlerinden Çukurambar?ın en sakin caddesinde yer almaktadır.

  Yazıyı Oku

  Özdeyişler ve Alıntılar

  Fıtık cerrahisinin unutulmaz isimlerinden biri olan Sir Astley Paston Cooper (1768-1841)o dönemde fıtık cerrahisinin önemine şu sözüyle dikkat çekmiştir:

  Yazıyı Oku

  SPORCU FITIKLARINDA TANI VE TEDAVİ

  Tüm spor yaralanmalarının % 5?i kasık bölgesinde olur. "Sporcu Fıtığı" kompleks bir terim olup, kasık bölgesi ön veya arka duvarında gizli zayıflıklar veya yırtılmalar içeren bir tablodur.

  Yazıyı Oku

  YAMA TİPLERİ

  İtalyan cerrah Eduardo Bassini?nin 19.yüzyılda geliştirdiği ve kendi adıyla anılan ameliyat fıtık cerrahisinde bir çağ açmış olmakla birlikte, yama ile onarımın popüler hale gelmeye başladığı 1990?lara kadar, fıtık onarımlarının özellikle uzun vade sonuçları kabul edilebilir düzeyde değildi.

  Yazıyı Oku